Poslednú augustovú sobotu (31.8.2024) sa niekoľko veriacich z našej farnosti pripojilo k približne trinástim tisícom pútnikov, ktorí sa zišli v Šaštíne pri príležitosti blahorečenia Jána Havlíka, seminaristu Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý na ceste povolania vytrval aj v krutom väzení.

Do Šaštína sme pricestovali v ranných hodinách. Pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie už prebiehal kultúrno-duchovný program. Herec  Ján Gallovič čítal o živote mladého seminaristu, s duchovnou piesňou ho na pódiu striedala speváčka p. Kandráčová. Prebiehali aj posledné prípravy pre televízne a rozhlasové prenosy.

Po rannom pásme sa o 10.00 hod. začala slávnostná svätá omša blahorečenia, za účasti viac ako 30 biskupov a okolo 370 registrovaných kňazov. Hlavným celebrantom bol kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikastéria pre kauzy svätých. V homílii okrem iného zaznelo aj to,  že Ján Havlík je veľkým vzorom pre tých, ktorí pracujú v prospech ľudskej dôstojnosti a slobody svedomia…

Sv. omša prebiehala v latinskom jazyku, ale vďaka dvojjazyčným „brožúram“ sme sa mohli všetci zapojiť do slávenia slovom i spevom. Po skončení sv. omše bol relikviár umiestnený v bazilike pred hlavným oltárom, kde sme si ho mohli uctiť počas celého popoludnia.

Popoludňajší program pokračoval programom pre deti pri bazilike a súčasne moderovanou besedou o novom blahoslavenom v kláštornej záhrade. Pred bazilikou prebiehali rozhovory moderátorov  TV LUX so zúčastnenými osobnosťami cirkevného i umeleckého života, vysielané aj TV LUX /možnosť pozrieť archív/. Rozhovor poskytli napr. : synovec  Jána Havlíka, p. A. Kmeťo – hlavný grafik akcie, o. V. Dufka a V. Štubňová, zodpovední za hudobno – spevácku časť sv. omše, o. nuncius  N. Girasolli, košický o. arcibiskup B. Bober, predseda KBS, plzeňský o. biskup T. Holub, do ktorého diecézy patria aj Jáchymovské bane, kde nový blahoslavený pracoval a ďalší zaujímaví hostia.

O 14.00 hod. sa začalo na hlavnom pódiu pred bazilikou hudobno – tanečné pásmo pod názvom NEZLOMNÝ, v réžii Pavla Danka. V ňom mladí tanečníci a známe slovenské speváčky priblížili, hlavne pre mladých, pútavou formou život mladého a nádejného študenta, ktorý sa túžil stať misionárom, no vtedajšia ideológia a mocenské štruktúry mu to neumožnili. NEZLOMNÝ  je možné tiež zhliadnuť  v archíve TV LUX.

Program sa pre nás pomaly chýlil ku koncu, keďže nás čakala dlhá cesta na východ Slovenska. Ukončili sme ho modlitbou Korunky  k Božiemu milosrdenstvu, po nej sme sa už presúvali k autobusu. Požehnanie na cestu nám udelil paulín V. Bartko, pochádzajúci z Vranova nad Topľou.

Povzbudení a obohatení o duchovný zážitok a hlavne o milosti, ktoré sme mohli získať aj na príhovor blahoslaveného Janka Havlíka, sme sa vrátili domov. Pán Boh zaplať !

Blahoslavený Ján Havlík, oroduj za nás!

Iveta Fedorová-Balážová, Kobyly