Na tohoročnom SDM v Lisabone nechýbali ani mladí z našej farnosti. Dve účastníčky sa s nami podelili o svoje zážitky.

Od 1. do 6. augusta 2023 sa v Lisabone, v hlavnom meste Portugalska, konalo stretnutie mladých z celého sveta – Svetové dni mládeže. Tohtoročným mottom bol biblický citát z návštevy Panny Márie u Alžbety: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“( Lk 1,39). A tak sme sa my mladí z našej farnosti ako aj z celého Slovenska vydali na stretnutie mladých s pápežom Františkom.

Hoci je Portugalsko v Európe, cesta bola naozaj dlhá. Preto si slovenskí pútnici cestujúci autobusmi, autami urobili zastávky aj na pútnických miestach Lurdy, Fatima, Zaragoza, kde sme boli pozdraviť našu matku Máriu, aby nás posilnila a pripravila naše mysle na túto udalosť. My sme sa zastavili v Lurdoch, kde sme mali popoludní slovenskú sv. omšu spolu s inými slovenskými diecézami.

Celé to oficiálne začalo úvodnou svätou omšou v utorok večer. Tam sme mohli prvýkrát vidieť, koľko mladých pútnikov prišlo na toto stretnutie. Ako aj spomenul Svätý Otec František, vidiac množstvo pútnikov, nebojí sa o budúcnosť Cirkvi. Každý jeho príhovor niesol v sebe slova povzbudenia: „Nebojte sa*“, „sme povolaní, takí , akí sme*“ alebo slovesá, ktoré charakterizujú pútnika – hľadať a riskovať, nebáť sa ísť do rizika, aby sme hľadali svoj cieľ a aj to, čo nám Boh chce počas týchto dní povedať. Pripomínal tiež, že každý z nás je pre Boha dôležitý, „Pán nás volá po mene*“.

Nasledujúce dni dopoludnia mal každý štát svoje vlastné katechézy. Súčasťou našich slovenských katechéz boli rôzne umelecké čísla a rozhovory so slovenskými biskupmi, ktorí s nami pricestovali do Portugalska – pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo, Mons. Tomáš Galis, biskup žilinskej diecézy a vladyka Mons. Milan Lach SJ, pomocný biskup bratislavskej eparchie.

Pre mňa veľmi silnou udalosťou bola krížová cesta, ktorej text napísali slovenskí mladí a jednotlivé zastavenia boli umelecky vyjadrené tancom.

Púť. V sobotu dopoludnia sme sa peši vydali do parku Tejo, na miesto, kde sa mala konať záverečná udalosť ako vyvrcholenie týchto dní. Spali sme pod holým nebom. Pre lepšie priblíženie, bolo to ako na festivale… Ale vlastne, my sme na festivale boli. Na obrovskom festivale radosti, kde hlavným protagonistom bol sám Pán.

Silné bolo časté skandovanie počas príchodu Svätého Otca: „Papa Francisco,“ (tzn. pápež František v portugalčine) či „Esta es la juventud del Papa“ (My sme pápežova mládež).

Na konci záverečnej svätej omši sa Svätý Otec s nami rozlúčil a oznámil, kde sa budú konať ďalšie Svetové dni mládeže – v roku 2027 v Južnej Kórei v hlavnom meste Soul.

„Žiariť, posúvať a nebáť sa *,“s týmito slovesami sa Svätý Otec s nami rozlúčil, aby sme si ich vzali z týchto dní. Svetové dni mládeže „nie sú len nejakou udalosťou. Sú časom hlbokej duchovnej obnovy, z ovocia ktorého čerpá celá spoločnosť.“ (Benedikt XVI.) Preto povzbudzujem mladých (alebo možno aj ich rodičov) rozmýšľajúcich, či sa SDM niekedy zúčastniť, aby dlho neotáľali a na vlastnej koži okúsili atmosféru. Je to neopísateľná udalosť a skúsenosť, ktorá vám dokáže veľmi veľa daťnielen počas chvíľ strávených tam, ale aj po príchode domov obrátiť váš život a narušiť zaužívaný stereotyp.

Tak ako, s kým sa vidíme v Soule ? 🙂

* z príhovorov Svätého Otca počas svetových dní mládeže v Lisabone 2023  

Otília Kočambová, Janovce


Dni plné úsmevov, prekvapení, zábavy, rozhovorov, premáhania sa, obety, hľadania najkratších radov, stretávania mladých z celého sveta, spoznávania nových kultúr, ale aj samých seba. Takto si budem Svetové dni mládeže pamätať ja. 

Na SDM 2023 som cestovala autobusom Košickej arcidiecézy, v ktorom sme sa stretli skvelá partia mladých ľudí. Prvý týždeň sme strávili na dňoch v diecéze Porto, kde sme boli súčasťou každodenného života portugalských rodín. Nasledujúce dni v Lisabone už neboli také pohodlné, ale zato plné zážitkov a duchovného programu, na ktorom sa stretlo 1,5 milióna kresťanskej mládeže z celého sveta. Cestou sa nám taktiež podarilo navštíviť známe mariánske pútnické miesta, ako Lurdy, či Fatimu. 

Nezabudnem na momenty, kedy sme učili Portugalcov tradičné slovenské tance, kúpali sa v oceáne, vystali dlhé rady, predierali sa vláčikom cez davy ľudí, tlačili sa v autobuse, spievali v metre, putovali v štyridsiatkach, spali na poli, pokúšali sa tancovať rôzne národné tance, stretli tisíce zapálených mladých, vypočuli si mnoho životných príbehov, obľúbili si naše portugalské rodiny, zažili prijatie, zamilovali si krajinu, no hlavne sme stretli pápeža a odišli povzbudení jeho slovami. Pápež František nás varoval pred egoizmom, povzbudzoval deliť sa s radosťou, počúvať Boží hlas a hlavne nebáť sa, vstať a vykročiť. 

Zuzana Meščanová, Kobyly

Rímskokatolícka farnosť Obetovania Panny Márie
Sv. omše naživo
Pripomienky