Adventné obdobie je časom prípravy na slávnosť Narodenia Pána, v ktorom si pripomíname prvý príchod Božieho Syna na túto zem. Každoročne zaplavuje svet internetu veľký boom v podobe rôznych adventných výziev, ktoré sa na nás valia z každej strany a ináč tomu nie je ani tento rok. Nad výberom tej najvhodnejšej pre mňa, som na začiatku tohtoročného Adventu rozmýšľala aj ja. No ako si z toho tak veľkého množstva vybrať tú najlepšiu? Odpoveď prišla veľmi jednoducho, počas modlitby v tme pri svetle prvej horiacej sviečky na adventom venci.

Adventná výzva 5:15

Spomedzi všetkých adventných výzviev, ktoré sa na mňa na začiatku adventu hrnuli, si ma „našla“ a oslovila výzva kresťanského časopisu Slovo+. Na svojej facebookovej stránke tak ako minulý rok aj teraz odštartovala tzv. „adventnú výzvu 5:15“. V nej sedem odvážlivcov, ako Ivan Petro z projektu Godzone, známy evanjelizátor Peter Lipták, Evka Hrešková zo Spoločenstva pri dóme sv. Martina v Bratislave a iní, zverejňujú live videá, kde sa takto skoro ráno modlia a čítajú Božie slovo. K online sledovaniu som sa teda v prvú adventú nedeľu ráno 5:15 pridala aj ja. Nebudem klamať, privstať si už takto skoro ráno ešte za tmy a venovať čas modlite, je veru poriadná výzva, lebo spomínané videá sledujem a modlím sa ešte doslova v polospánku, no verím, že Boh si v tomto prípade cení aspoň tú ochotu.

Čaro rorátnych svätých omší

Privstať si skoro ráno a začať deň modlitbou by nebolo až tak ťažké (pozn. to je u mňa samozrejmosťou aj v bežné dni, nielen počas Adventu), no vstať z postele v takúto skorú rannú hodinu, obliesť sa a ísť do tej zimy na rorátnu svätú omšu, to chce už veru poriadnú dávku sebazaprenia. Najťažšie je vstať, potom to už ide samo, no pre to čaro rorátnych svätých omší to stojí za to. Tento zvyk v adventnom období sa u nás stal už akousi tradíciou a k nej sa snažíme viesť aj najmladších členov našej rodiny. Ísť do kostola ráno ešte za tmy s lampášom v ruke a sláviť svätú omšu len za svetla horiacích sviečok, má naozaj svoju neopakovateľnú atmosféru. Tú je možné zažiť predsa len raz do roka počas Adventu, tak prečo neobetovať aj to pohodlie teplej postele.

Stretnutie s Ježišom pri celonočnej adorácii

Jeden obľúbený kresťanský citát hovorí: „Modlitbou nestrácame čas, ale problémy.“ Pamätám sa, keď nám náš bývalý otec duchovný často vravieval o sile modlitby počas nočnej adorácie Ježiša v Eucharistii. Práve vtedy sa totiž človek musí zaprieť a niečo obetovať a priznajme si, teplo postele a pokojný spánok v neskorú nočnú hodinu veru nie je málo. Na túto adventnú výzvu som sa ale tešila najviac. Stráviť hodinu v rozhovore s Ním bolo naozaj požehnaným časom milostí. On sa pozerá na mňa a ja na Neho, čo viac možno chcieť. Len tak jednoducho Ježišovi poďakovať za všetky dobrá, porozprávať o svojich problémoch, hoc On o nich už dávno vie a pritom všetkom nezabudnúť na to najdôležitejšie, počúvať. Boh totiž hovorí v tichu. Modlitba v tichu adventnej noci a skorých ranných hodín tohto čarovného obdobia pred Vianocami, je a ešte pár dní verím, že bude pre mňa tou správnou prípravou na tú najdôležitejšiu noc, tichú a svätú noc Štedrého večera a samotnej polnočnej svätej omše.

Silvia Petrašková, Kľušov

Rímskokatolícka farnosť Obetovania Panny Márie
Sv. omše naživo
Pripomienky