Po dlhej a nechcenej prestávke farských akcií s naším duchovným otcom sme konečne 2. júla 2021 (piatok) na sviatok Navštívenia Preblahoslavenej Panny Márie putovali na Mariánsku horu v Levoči. Keďže púť vlani bola zrušená, o to viac sme sa naň tešili tento rok, hoci sa nekonala v takom rozsahu, ako po minulé roky. Aj kvôli opatreniam bol program púte zredukovaný.

Cesta autobusom do neďalekej Levoče ubehla vďaka modlitbe sv. ruženca celkom rýchlo. Na horu sme vyšli v kľudnom tempe ako prví (ak nepočítame organizátorov a technikov). Mali sme teda možnosť viac precítiť atmosféru, pokoj, ktoré tam panujú a v tichu baziliky si vzbudiť úmysly nášho putovania.

Program pri vonkajšom oltári začal modlitbou radostného ruženca o 9:00 a pokračoval sv. omšou o 10:00, ktorú celebroval J. Ex. Mons. Andrej Imrich, spišský emeritný biskup.

Hoci podľa predpovedi počasia mal byť dážď celý deň, vďaka Bohu pršalo len trochu na konci sv. omše. Poriadny dážď nás chytil až cestou k autobusu.

Z tejto púte sme odišli povzbudení Božím Slovom, aby sme sa v živote riadili hlavne naším kresťanským svedomím a „uplatňovali výhradu svedomia – teda možnosť odmietnuť taký úkon, ktorý človek vníma ako nemorálny,“ aj keď sme za to spoločnosťou neraz ako kresťania odsudzovaní.

Touto púťou sme si aj pripomenuli, že už je to rok, odkedy je naším duchovným otcom vdp. Patrik Šarišský. Preto nezabúdajme na neho vo svojich modlitbách.

Otília Kočambová, Janovce

Rímskokatolícka farnosť Obetovania Panny Márie
Sv. omše naživo
Pripomienky